Czy system wspiera RFID?

Co to jest RFID?

RFID (ang. Radio-Frequency Identification) jest to system, który swoje początki ma w połowie XX wieku. Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych systemów i korzysta z niego bardzo dużo magazynów oraz centrów logistycznych. Polega on na znaczeniu towarów odpowiednim układem, który poprzez fale radiowe komunikuje się z czytnikiem. Pozwala to na szybkie wprowadzanie i wydawanie towarów, ale także na szybkie i bezproblemowe odszukanie towaru w magazynie. Etykieta RFID to najczęściej układ elektroniczny, który nie posiada swojego źródła zasilania, choć zdarzają się i takie z własnym zasilaniem.

Etykieta ta naklejana jest na towar, grupę towarową czy partie towarowe, można ją również dowolnie zaprogramować. Odpowiedni czytnik, poprzez fale radiowe, zaczytuje informacje o towarze. Odległość skanowania zależy od typu i standardu etykiet RFID, zazwyczaj jest to 0,5 metra. Istnieją jednak takie standardy, gdzie dany towar możemy zeskanować nawet z 10 metrów.

RFID w procesach logistycznych

Nieodzownym elementem największych centrów logistycznych jest technologia RFID. Dzięki temu systemowi, cały łańcuch logistyczny może być pod nadzorem – od momentu wprowadzenia towaru na stan, aż po jego wydanie. Towary, które przechodzą przez odpowiednie bramki, mogą wysyłać dane do systemu i na ich podstawie są tworzone dokumenty magazynowe. W gospodarce magazynowej najczęściej używany jest standard UHF (ang. Ultra-High Frequency), który działa w częstotliwości 865 MHz lub 960 MHz.

RFID w życiu codziennym

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że technologia RFID towarzyszy nam na co dzień i nie jest przeznaczona tylko dla osób obsługujących magazyn. Niemal codziennie płacimy w sklepach zbliżeniowo – to również jest bezprzewodowa technologia RFID. Nasze smartfony posiadają technologię NFC, która również jest składową RFID. Wiele zakładów pracy wyposaża swoich pracowników w karty magnetyczne, za pomocą których „odbijają” swoje przybycie lub wyjście. Niemal w każdym sklepie w ramach bezpieczeństwa przed kradzieżą są zainstalowane bramki, które w odpowiednim momencie podnoszą alarm, jeżeli etykieta nie została rozmagnesowana.

RFID w systemie SWP WMS

Nasze oprogramowanie również wspiera tę technologię. Oczywiście potrzeba do tego dodatkowej infrastruktury w postaci samych etykiet oraz odpowiednich czytników. Alternatywą do systemu RFID są kody kreskowe i kolektory danych, o których więcej przeczytać można tutaj:

Co to jest kolektor danych?