Czy potrzebuję kolektora danych?

Co to jest kolektor danych?
Kolektor danych to urządzenie do skanowania kodów kreskowych, zazwyczaj z fizyczną klawiaturą oraz systemem operacyjnym. Istnieją też kolektory z dotykowym ekranem. Jako że kolektory używane są w różnego rodzaju magazynach, ich konstrukcja jest niezwykle solidna, najczęściej posiada również normę wodoszczelności.
Kod kreskowy to nic innego, jak znak graficzny zapisany w taki sposób, aby można było łatwo i szybko dowiedzieć się z jakim towarem mamy do czynienia, oraz móc go bez problemu odszukać. 
Pierwsze kody kreskowe, bardzo podobne do dzisiejszych, po raz pierwszy zastosowano i zeskanowano już w 1974 roku.

Aktualnie wyróżniamy dwa rodzaje kodów:

  • jednowymiarowe: EAN (8 i 13), Code (39 i 128), ITF 14
  • dwuwymiarowe: QR, Data Matrix, Aztec Code

Współczesne skanery potrafią również zaczytać kod radiowo poprzez system RFID. 
Najczęściej skanuje się kody poprzez skierowanie wiązki lasera na dany kod. Po wczytaniu kodu, kolektor może łączyć się od razu z programem magazynowym, lub zapisywać kod w pamięci systemu, aby później poprzez kabel lub łączność bezprzewodową przesłać zaczytane dane. 


Jak zastąpić profesjonalny kolektor danych?


Dzisiejsza technologia i dynamicznie rozwijający się rynek smartfonów pozwalają zastąpić tradycyjne skanery kodów kreskowych na rzecz wspomnianych telefonów. Aktualnie, urządzenia mobilne posiadają bardzo zaawansowane optyki aparatów oraz tak wydajne podzespoły, że nie ustępują one w żaden sposób tradycyjnym kolektorom danych.  
Nasz System WMS wspiera takie urządzenia i umożliwia wczytywanie danych w czasie rzeczywistym. Przewagą smartfonów jest na pewno możliwość skanowania kodów jednowymiarowych oraz dwuwymiarowych, gdzie zwykły tradycyjny kolektor danych zazwyczaj posiada tylko jedną z tych dwóch funkcji. Aby korzystać z kolektora danych w smartfonie, wystarczy kamera z optyką o rozdzielczości 5 Mpix. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji, wystarczy dodać uprawnienia dla działania aparatu w danym programie. Jest to niezbędna czynność, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi.


Czy potrzebuję kolektora danych do obsługi magazynu? 


Zasadniczo nie. W zależności jednak od wielkości magazynu potrzeba czytnika kodów kreskowych znacząco wzrasta. W bardzo rozbudowanych magazynach posiadających tysiące pozycji, skaner kodów jest niezbędny. Pozwala to na szybkie przyjmowanie całych dostaw, palet, jak i pojedynczych artykułów, towarów, które od razu pojawiają się w systemie magazynowym. 


Zobacz – co to jest RFID?